KULTURA

Przygoda

ZABAWA

Follow or share

Czerwony Dwór – serce Zakopanego

„Czerwony Dwór” położony przy ulicy Kasprusie, w pobliżu ujścia Doliny Strążyskiej, jest jedną z najważniejszych i najpiękniejszych willi Zakopanego.

Wybudowany w latach 1901/1902 w stylu zakopiańskim, przez Wojciecha Roja (bliskiego współpracownika Stanisława Witkiewicza), dla Oktawii Lewandowskiej, która była siostrą Zygmunta Gnatowskiego (Właściciel ziemski z Ukrainy, dla którego Witkiewicz wybudował pierwszy budynek w stylu zakopiańskim – „Willa Koliba”.

Początkowo Czerwony Dwór nosił nazwę: „Władysławka”, od imienia męża Oktawii Lewandowksiej. Jego obecna nazwa wzięła się trochę później i nawiązywała do czerwonej dachówki, pokrywającej dom.

 

Przez lata Czerwony Dwór gościł tzw. "Śmietankę towarzyską", która przybywała do Zakopanego.

Czerwony Dwór
Czerwony Dwór
Czerwony Dwór

W 1904r. zamieszkał tutaj Artur Rubinstein, okres I wojny światowej spędził w willi Stefan Żeromski, który w 1918r. został wybrany na prezydenta zakopiańskiej społeczności (Rzeczpospolita Zakopiańska, istniała, jako odrębne państwo/miasto dziesięć dni), a Zakopane,

jako pierwszy punkt na mapie powstającej na nowo Polski, po latach zaborów, stało się odrębnym, samodzielnie funkcjonującym regionem.

W latach 20 XX wieku budynek kupiła Pani de Pourbeix-Zakrzewska, po II wojnie światowej został on przejęty i przekazane na cele oświatowe.

 Na przełomie roku 1946/1947 w Czerwonym Dworze mieściło się schronisko młodzieżowe, a następnie prewentorium Robotniczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci z Krakowa i Państwowy Dom Dziecka dla chłopców. Od roku 1951 do 2016 w willi mieściło się państwowe przedszkole im. Karola Szymanowskiego.

Często organizowane są tutaj warsztaty, czy różnorakie wydarzenia zarówno dla mieszkańców, jak i turystów Miasta Zakopane.

2016 rok, był rokiem zmian…

Burmistrz Miasta Zakopane, Pan Leszek Dorula zadecydował, że Willa „Czerwony Dwór” zostanie przeznaczona, na centrum kultury, którego celem będzie promowanie sztuki rodzimej. Budynek przeszedł remont, a obecnie możemy go zwiedzać, jako galerię sztuki.

Często organizowane są tutaj warsztaty, czy różnorakie wydarzenia zarówno dla mieszkańców, jak i turystów Miasta Zakopane. 

Natomiast wieczorami warto wybrać się na spacer w pobliżu Czerwonego Dworu i podziwiać jego urok, który podkreśla zarówno oświetlenie, jak i blask wschodzących gwiazd.

Czerwony Dwór

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *